Zpráva o činnosti Českého NK astronomického za rok 2002

 

ČNKA se v roce 2002 sešel dvakrát, v lednu a prosinci 2002 (viz. přiložené zápisy ze schůzí). Jednání Komitétu v mezidobí probíhalo buďto prostřednictvím e-mailu nebo při jiných příležitostech, na kterých se členové Komitétu osobně setkávali.

 

Již v roce 2001 se ukázala nutnost vypracování dokumentu o stavu astronomického výzkumu v České republice (v angličtině), sloužícího zejména jako podklad pro přistupování k velkým mezinárodním astronomickým projektům. Pod redakcí J. Palouše, M. Šolce a J. Vondráka tak vznikl dokument nazvaný Astronomy and Astrophysics in the Czech Republic, do nějž přispěla řada členů komitétu a který je vystaven na naší webovské stránce. V tištěné podobě byl vydán v Astronomickém ústavu AV ČR jako Preprint č. 203, a postoupen počátkem r. 2002 jako jedna z kapitol připravované publikace Organizations and strategies in Astronomy III (editor André Heck), která má vyjít v nakladatelství Kluwer.

 

V rámci příprav 25. Valného zasedání IAU v Sydney (červenec 2003) byli doporučeni celkem čtyři noví kandidáti na členství v IAU, jeden byl navržen na vyškrtnutí. Rovněž byli navrženi naši zástupci do orgánů Valného zasedání: J. Vondrák jako národní representant, J. Palouš jako člen finančního výboru a P. Heinzel jako člen nominačního výboru.

 

ČNKA se v roce 2002 dále zabýval, v úzké spolupráci s Národním organizačním výborem, přípravami na 26. Valné zasedání IAU, které se má konat v r. 2006 v Praze. Zasedání bude organizovat ve veřejné soutěži vybraná firma Congress, Business and Travel, s.r.o. (CBT), jejímž subdodavatelem (pro vědeckou část organizace) bude firma ICARIS, s.r.o. Bohužel, stále se ještě protahují jednání mezi CBT a Kongresovým centrem Praha, takže k definitivnímu podpisu smlouvy o pronájmu zatím nedošlo. Připravuje se propagační stánek na 25. Valném zasedání IAU v Sydney, pro který již byl navržen a v malém nákladu (500 ks) i vytištěn péčí AsÚ AV ČR informační plakát, CBT připravuje skládačku s předběžnou registrací, uvažujeme i o výrobě maskotu pražského zasedání.

 

Proběhla rovněž diskuse o možnostech české účasti v European Southern Observatory (ESO). Prostřednictvím předsedkyně AV ČR byla do ČR pozvána k rozhovorům ředitelka ESO, paní K. Cesarsky, J. Palouš je pověřen předběžným jednáním. Český zástupce v redakční radě evropského časopisu Astronomy and Astrophysics, P. Harmanec, informoval o připravované reorganizaci (časopis bude mít jednoho hlavního redaktora a osm vědeckých redaktorů). Vzhledem k současnému vytížení se zatím P. Harmanec nehodlá ucházet o jedno z těchto míst, do budoucna však to nevylučuje, k čemuž má podporu celého komitétu.

 

Komitét se rovněž v uplynulém roce zabýval přípravou zákona o znečištění ovzduší, který díky iniciativě astronomické komunity zahrnuje též část o světelném znečištění. Zákon byl nakonec schválen, problémem však zůstává prováděcí vyhláška k němu. Řada astronomických pracovišť byla vyzvána Ministerstvem životního prostředí k připomínkám, Komitét po jejich projednání se k této iniciativě připojil a vyjádřil jim v dopise, adresovaném náměstkovi ministra, plnou podporu.

 

V Praze dne 20. prosince 2002

 

Přílohy:

Zápis ze schůze konané dne 15.1.2002

Zápis ze schůze konané dne 13.12.2002