Novinky
Aktivní účast stážistky Otevřené vědy Kateřiny Remišové na mezinárodní konferenci o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2016
Třináctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům, pozorováním zejména robotickými dalekohledy a také rentgenovým družicím se uskutečnil v Karlových Varech od 19. do 21. dubna 2016. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů.
Konference se aktivně a s velmi zajímavým příspěvkem Vision in the Deep Sea: Mirror Eyes zúčastnila stážistka programu Otevřená věda Akademie věd na Astronomickém ústavu AV ČR Kateřina Remišová. Ve svém příspěvku prezentovala studii unikátních zrcadlových očí některých živočichů, především korýšů a hlubinných ryb, a jejich možnou aplikací ve vědě a technice, zejména v astronomii.
Tento příspěvek byl mimořádně pozitivně přijat a vyvolal velký zájem a diskuze. Celá řada významných kosmických projektů prezentovaných na konferenci totiž vychází z astronomické aplikace račího oka - například se jedná o družici ESA ve spolupráci s Čínou SMILE, malou českou družici VZLUSAT a uvažovanou českou družici BRITE CZ. Na akci byl i demonstrován modul rtg optiky račí oko a to jak na malé optické lavici, tak i na snímání Slunce na balkonu konferenčního sálu, i celá družice VZLUSAT dokončované k odeslání na start a rovněž s optikou typu račí oko.
Letošního ročníku s charakterem evropské regionální konference se zúčastnilo 46 účastníků z 5 zemí. Na organizování INTEGRAL / BART Workshop se podílí Skupina astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Kromě
Astronomického ústavu AV ČR dalšími spoluorganizátory jsou České vysoké učení technické v Praze, Hvězdárna Astronomického ústavu Friedrich - Alexander Universität Erlangen - Nürnberg v Bambergu (Německo), Univerzita Würzburg (Německo) a Hvězdárna Karlovy Vary.
Na programu konference bylo 40 referátů a 10 posterů z oblasti družicové vysokoenergetické astrofyziky, výzkumu vysokoenergetických kosmických zdrojů, jednalo se i o využití robotických dalekohledů a přípravě dalších kosmických misí a experimentů. Diskutovalo se např. o první české astronomické minidružici VZLUSAT1 a také o projektu malé, ale ryze české astronomické družice BRITE CZ pro výzkum kosmických zdrojů rentgenového a ultrafialového záření pomocí miniaturizovaných rentgenových a ultrafialových teleskopů, na jejíž studii se podílí Astronomický ústav AV ČR. A právě tyto teleskopy využívají optiku typu račí oko.
Po účasti na mezinárodní konferenci v České republice se Kateřina Remišová chystá reprezentovat českou vědu i v zahraničí, a to na mezinárodní konferenci ve Francii ICSO - International Conference on Space Optics. Ta se bude konat 18. - 21. října v Biarritz. (www.icso2016.com).
Kontakt a další informace
Doc. RNDr. René Hudec, CSc.
Vedoucí skupiny Astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení ASÚ AV ČR
Tel.: 323 620 128, 731 502 542
E-mail: rhudec@asu.cas.cz, rene.hudec@gmail.com
Oficiální stránky konference www.ibws.cz.