Obsah:
Jak vypadá CCD snímek
Tímto způsobem i při podstatně nižším rozlišením intenzit při prohlížení než je 16 bitů vidíme naprostou většinu pixelů v různých odstínech šedi a vhodnou volbou parametrů look-up table můžeme na obrázku rozlišit spoustu detailů jinak nepostižitelných.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Look-up table je možné volit nejrůznějším způsobem, nejen lineárně a logaritmicky v odstínech šedi, ale i černobíle (něco na způsob izofot), barevně a zkoušet roztodivné převodní funkce. Proměny CCD snímku jsou přitom mnohem podstatnější než známe při úpravách obyčejných digitálních obrázků.
Úpravy snímků
Náhodný šum
Korekční snímky typu offset, dark frame a flat field by se měly ideálně zpracovávat statisticky, aby se omezil náhodný šum jednotlivých snímků (vzniká např. při vyčítání čipu). Protože šum se projevuje občas velmi odlišnými náhodnými hodnotami (hodnoty v některých pixelech prostě "ulítnou"), nejlepší metoda na výpočet ideálního snímku je určení mediánů. Tímto způsobem je možné získat kvalitní flat fieldy jako mediánový snímek ze série světlých snímků různých polí, pokud možno s vysokým pozadím (pokud je pozadí nízké, třeba na běžných snímcích měřených objektů pořízených pro zpracování, je nutné pro kvalitní flat použít několik desítek snímků; jinak stačí jen kolem 10 snímků). Hvězdy na snímcích, pokud jsou na různých snímcích jinde (nejde o série snímků stejného pole, což je bohužel častý případ při fotometrii) při mediánování zmizí. Je však možné při soumraku na kvalitní obloze pořídit zhruba 10 snímků s vysokým pozadím v každém filtru, nenaruší se pozorování a flaty jsou kvalitní.Nelinearity CCD
Čipy TC a KAF v nejčastěji používaných kamerách ST-6 až ST-8 jsou celkem spolehlivě lineární do poloviny hodnoty maximálního countu (tedy v 16-bitovém režimu zhruba do 30000), v této lineární oblasti tedy při dvojnásobné expozici za stejných podmínek dosáhneme dvakrát většího nasycení. Je důležité udržovat v lineární oblasti objekty, které fotometrujeme, a celé pole flat fieldu. Ukazuje se, že temné snímky se nechovají zcela lineárně ani v oblasti, kde na světlé snímky lineární jsou. Na KAF čipech zřejmě nefunguje dost přesně ta vlastnost, že dvakrát delší integrační doba bude dávat ve všech pixelech dvakrát vyšší count a že je možné vyrobit jeden temný snímek při dané teplotě a pro korekce snímků s kratší expozicí jednoduše násobit poměrem integračních časů. Pro každou teplotu s přesností zhruba na 1oC a expozici je dobré mít příslušný dark frame. Funkce umožňující fitování temných snímků do různých světlých nefungují ideálně.
...a konečně zpracujeme pozorování
| (1) |
Po těchto úpravách jsou snímky připravené k dalšímu zpracování - redukci. Různými metodami se dají spočítat jasnosti a polohy objektů na snímcích. To už ale bylo obsahem jiné přednášky, snad se jí dočkáme i na www...