Novinky
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 20. a 21. května
Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.
Program
- Prohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu – největšího dalekohledu v České republice. Hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.
- Prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrola, horizontální dalekohled HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a sluneční radioteleskop o průměru 10 metrů.
- Prohlídka Mayerova dalekohledu o průměru 65 cm Oddělení meziplanetární hmoty.
- Prohlídka dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
- Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů – to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka každou sudou hodinu (10, 12, 14 a 16), v pátek dopoledne po dohodě se školní skupinou.
- Prohlídka dvou historických kopulí, v případě dobrého počasí pozorování dalekohledem v historické Západní kopuli.
- Otevřeno muzeum V. Šafaříka – historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.
- Ústavní knihovna přístupná pro čtení, posezení a diskuse.
Doprovodný program
Po oba dny:
V pátek a v sobotu po setmění pozorování oblohy dalekohledem ze Západní kopule historické hvězdárny. Pouze za jasného počasí.
V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) ve 22:00 a 23:00 před historickou Centrální kopulí "Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo". Malý kurz orientace na obloze – pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc.
Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota), nutno předem domluvit na 737 322 815, suchan@astro.cz (Pavel Suchan).
Planeta Mars a nejbližší těleso k Zemi – Měsíc, obě tělesa uvidíte na hvězdárně v Ondřejově
Po celé dva dny budete moci zažít unikátní instalaci. Ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno budou na ondřejovské hvězdárně vystaveny dva modely: Mars a Měsíc. Obě tato vesmírná tělesa nám letos připraví na obloze skutečnou nebeskou podívanou, a tak se můžete u modelů nejen těšit zajímavému pohledu, fotografovat se, ale také si vyslechnete krátký výklad, a to každou celou hodinu. Dopoledne pro školy podle potřeby. Za velkého větru bohužel nebude instalace možná.
Škola hledání meteoritu – v pátek v 16 a v sobotu v 10 a 16 hodin
V tomto případě modelu skutečného meteoritu Žďár nad Sázavou z 9. prosince 2014, jehož pád v podobě bolidu je zachycen na snímku z bolidové kamery. Dostanete mapku pádové oblasti a můžete začít s hledáním. Jak se hledá 40 g meteorit? To pozná ten, kdo přijde na hvězdárnu v Ondřejově na Dny otevřených dveří. Škola hledání bude navazovat na výklad u expozice meziplanetární hmoty. Není třeba se registrovat, přijďte prostě na sraz k Muzeu V. Šafaříka, odkud odcházejí exkurze do Oddělení meziplanetární hmoty. Programem a hledáním s návodem vás provede Dr. David Čapek z Oddělení meziplanetární hmoty. Program a tedy i komentovaná prohlídka expozice meziplanetární hmoty bude v těchto termínech přizpůsobena i dětem.
Výstava RELATIVITA ČASU se simulátorem černé díry - v seminární místnosti za Perkovým dalekohledem (zde si také můžete odpočinout, schovat se před sluncem nebo deštěm)
Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu, kde se dozvíte, na jakých vesmírných misích se podílíme a co díky jim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd. Doplněno velkorozměrovými fotografiemi pořízenými na Evropské jižní observatoři v Chile.
V muzeu si budete moci zakoupit turistickou známku a další upomínkové předměty.
Pouze v pátek: Dílnička "Vyrobte si vlastní spektroskop" - od 13 do 18 hodin v seminární místnosti Slunečního oddělení.
Pouze v sobotu:
Přednášky pro veřejnost, které přednesou odborníci Astronomického ústavu AV ČR (probíhá v budově Slunečního oddělení):
16:00 – Exkurze do moderní radioastronomie (přednáší Dr. Miroslav Bárta, vedoucí Slunečního oddělení)
18:00 – Evropská jižní observatoř a naše zapojení (přednáší Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet Stelárního oddělení)
Dětský program – před kopulí Perkova dalekohledu a v jejím (lesním) okolí.
Solarografie – výstava extrémní techniky v extrémních podmínkách – najdete ji v lesíku mezi HSFA-1 a HSFA-2 (toto pracoviště bude přístupné). Autor: Dr. Maciej Zapiór, Sluneční oddělení.
14:00 na schodišti U lva (pod hvězdárnou) – koncert folkové skupiny VilMa (zdarma) - pozvánka zde
Od 10 do 17 hodin přímo v areálu hvězdárny bude zajištěno občerstvení, takže batoh jídla netahejte. Firma "Ondřejovský koláč" nabídne nejen svoje poctivé koláče, ale také slané a teplé občerstvení a nápoje.
V sobotu od 9 do 18 hodin také v prostoru hřiště u hvězdárny, hned vedle parkoviště VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA – holubů, králíků a drůbeže – pořádaná Základní organizací Českého svazu chovatelů v Ondřejově. Bohatá tombola. Vstupné dobrovolné.
Upozornění: z této akce budou pořizovány fotografie a videozáznamy pro účely archivace a propagace Dnů otevřených dveří.
Pozor: v sadu hvězdárny pokvetou přírodní orchideje Prstnatce májové, které jsou zákonem přísně chráněny. To je také důvod, proč nesekáme louky až do jejich odkvětu. Prosíme, netrhat ani nechodit do neposekaných luk! Snad nějaké spatříte od cesty.
Kontakty a další informace:
Pro objednání hromadných exkurzí (např. školních) použijte prosím tento kontakt:
Mobil: 725 948 910
E-mail: exkurze@asu.cas.cz
Pro dotazy k průběhu a organizaci Dnů otevřených dveří použijte prosím tento kontakt:
Kontaktní osoba: Pavel Suchan
Mobil: 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz
Ztratili jste se? Potřebujete poradit? Ptejte se prosím organizátorů označených jmenovkami či oblečených v našich tričkách nebo do reflexních vest – poradí vám. Dotazy na organizaci na 737 322 815.