Veřejnost a média

Obloha tento měsíc

Říjen 2024

Viditelnost očima viditelných planet na říjnové obloze: Merkur nepozorovatelný, Venuše večer nízko nad JZ obzorem, Mars ve druhé polovině noci, Jupiter po většinu noci kromě večera a Saturn po většinu noci kromě jitra.  

V neděli 27. 10. končí platnost středoevropského letního času (SELČ). V tento den si ve 3 hodiny SELČ vrátíme hodinky zpět na 2 hodiny SEČ. 

Nejzajímavějším objektem na říjnové obloze bude bezesporu kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). První pozorovací okno nastává počátkem října, kdy je kometa pozorovatelná na ranní obloze, resp. spíše se topí nízko nad východním obzorem za pokročilého svítání. Momentálně je obtížně viditelná triedrem, fotograficky lze zachytit ohon dlouhý několik stupňů. Měla by rapidně zjasňovat až do záporných hodnot, ale bude se také rychle blížit ke Slunci. Šance na spatření na ranní obloze je asi do 6. října. Poté se prosmýkne kolem Slunce a  budeme čekat až se vynoří na večerní obloze. Prvně bychom ji mohli zahlédnout za soumraku 11. října kolem 19. hodiny. To by měla být velmi jasná i s výrazným ohonem. Každým následujícím dnem se bude na oblohu promítat stále výš, ale jasnost komety bude klesat. Období nejlepší viditelnosti bude poměrně krátké a bude trvat zhruba do 20. října, poté zeslábne natolik, že přestane být viditelná pouhým okem. Proto neváhejte a využijte každé příležitosti k pozorování při jasné obloze. Ideální pozorovací stanoviště je takové s  volným výhledem směrem k západu, nejlépe vyvýšené, kde obzor nezakrývají budovy ani vysoké stromy. V okolí by se neměly nacházet žádné rušivé umělé zdroje světla (pouliční osvětlení apod.). Skvělým pomocníkem může být triedr s malým zvětšením a velkým zorným polem, kam se vejde koma se značnou částí ohonu. Naopak pohled velkým dalekohledem při silnějším zvětšení nebude tak atraktivní. Polohu komety najdete na mapce. 


Mapa oblohy pro říjen 2024 (autor: udalosti.astro.cz).
PDF verzi získáte kliknutím na obrázek.