Novinky
EST projekt posouzen mezinárodním týmem odborníků
V sídle společnosti IAC-TEC se nedávno uskutečnilo setkání týmu inženýrů, kteří stojí za budoucím Evropským slunečním dalekohledem, s mezinárodní komisí složenou z předních světových odborníků na vývoj velkých dalekohledů a přístrojů pro pozorování Slunce. Je běžné, že velké vědecké projekty procházejí během svého vývoje tímto typem kontroly, která je způsobem, jak nezávisle ověřit jejich kvalitu a životaschopnost.
Proces hodnocení začal před více než měsícem, kdy byla recenzentům předložena veškerá projektová dokumentace. V tomto případě se hodnocení zaměřilo na optickou konstrukci dalekohledu (včetně adaptivní optiky). Po důkladné analýze nezávislými odborníky proces vyvrcholil osobním setkáním ve dnech 10. a 11. října a proběhla živá diskuze mezi inženýry a recenzenty projektu.
Závěrečná zpráva předložená komisí odborníků chválí práci odvedenou v rámci projektu a schvaluje navržený design. Ve své prezentaci komise označila hodnocení za úspěšné a vyzdvihla kompetenci týmu a jeho vynikající práci. Návrh považuje za solidní a adaptivní optiku za dostatečně vyspělou. Jak bývá zvykem, odborníci také poukázali na oblasti, kde přetrvávají nejasnosti a kde je třeba ještě pracovat na řešení otevřených otázek. Patří mezi ně analýza odvodu tepla a ohřevu dalekohledu a potřeba podrobnějších studií mechanických vibrací konstrukce dalekohledu.
Úspěch revize znamená zásadní krok k tomu, aby se EST přiblížil svému konečnému cíli stát se nejvyspělejším evropským slunečním dalekohledem, který bude schopen odhalit dosud nepoznané detaily na Slunci.
Nabídka pracovní pozice - inženýrské pozice v Nadaci EST
Správní rada Evropského slunečního dalekohledu - Fundación Canaria (EST-FC) se rozhodla vyhlásit výběrové řízení na inženýrské pozice placené z Nadace EST.
Veškeré detaily pracovní pozice jsou k dispozici zde. Uzávěrka výběrového řízení je 16. 10. 2024.
Vybrán ředitel a administrátorka nadace EST
Na začátku roku 2024 bylo vyhlášeno a zahájeno výběrové řízení na pozice ředitele a správce nadace EST. Po obdržení a vyhodnocení různých žádostí správní rada jednomyslně rozhodla o vybraných kandidátech.
Novým ředitelem se stal Hector Socas-Navarro, vědecký pracovník Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC). Po získání doktorátu z fyziky na univerzitě v La Laguně v roce 1999 strávil devět let na High Altitude Observatory, která je součástí amerického Národního centra pro výzkum atmosféry. Zde prováděl významný výzkum v oblasti sluneční fyziky a podílel se na vývoji pokročilých slunečních přístrojů. Vedl konstrukci spektropolarimetru SPINOR a podílel se na významných iniciativách, jako je sluneční teleskop DKIST a vesmírné mise SDO a Hinode, vedené NASA, respektive JAXA. V roce 2008 se vrátil do Instituto de Astrofísica de Canarias, kde působil jako vědecký pracovník projektu EST a do roku 2018 předsedal jeho vědecké pracovní skupině. Od roku 2019 do konce roku 2023 byl ředitelem Muzea vědy a kosmonautiky na Tenerife.
Vybranou kandidátkou na pozici administrátokry nadace je Alejandra Martín, manažerka výzkumu a technologického rozvoje (RTD) s rozsáhlými znalostmi v oblasti řízení výzkumných infrastruktur a programů financování RTD Evropské unie. Alejandra Martín má více než patnáctileté pracovní zkušenosti z Instituto de Astrofísica de Canarias a jeho observatoří a také ze Španělského úřadu pro vědu a technologie v Bruselu. V současné době je tajemnicí správní rady a výkonného výboru nadace EST.
EST newsletter
Bylo vydáno třinácté číslo novinek v projektu EST, které shrnuje detailní informace o pokrocích v přípravě realizace infrastruktury EST. Dokument je k nahlédnutí zde.
První zasedání Správní rady Nadace EST
Poté, co byla 25. července 2023 založena Kanárská nadace EST, kterou podepsalo 9 výzkumných institucí ze 7 evropských zemí, se 19. září uskutečnilo první zasedání Správní rady nadace.
Všechny instituce, které jsou součástí nadace, jsou zastoupeny ve Správní radě, která je řídícím orgánem, jenž bude Nadaci EST zastupovat a bude vykonávat veškeré kroky nezbytné k dosažení jeho cílů.
Zasedání zahájil Manuel Collados, koordinátor projektu EST, přivítáním členů Správní rady a představením programu jednání. Dále byla jednomyslně jmenováno vedení nadace:
Prezident: Manuel Collados (Španělsko)
Vice-Prezident: Petr Gömöry (Slovensko)
Tajemnice: Alejandra Martín (Španělsko)
Následující diskuse byla zaměřena na perspektivy účasti jednotlivých zemí v Konsorciu Evropské Výzkumné Infrastruktury EST (EST ERIC), jehož zřízení je hlavním cílem nadace. Konsorcium EST ERIC bude sloužit jako pověřený orgán, který bude zodpovědný za řízení všech aspektů budování a provozu této rozsáhlé evropské výzkumné infrastruktury.
Na tomto prvním zasedání byly rovněž nastíněny budoucí kroky, které povedou projekt směrem k fázi výstavby, se zvláštním důrazem na akční plán pro první rok, který zahrnuje dokončení předběžného návrhu EST a absolvování předběžného posouzení návrhu dalekohledu nezávislou mezinárodní komisí.
ČLENOVÉ SPRÁVNÍ RADY NADACE EST | |
---|---|
Rafael Rebolo | Instituto de Astrofísica de Canarias (ES) |
Manuel Collados | Instituto de Astrofísica de Canarias (ES) |
Casiana Muñoz | Instituto de Astrofísica de Canarias (ES) |
Francisco Javier Moreno | Consejo Superior de Investigaciones Científicas (ES) |
Luis Bellot | CSIC /Instituto de Astrofísica de Andalucía (ES) |
Jorrit Leenaarts | Stockholm University (SE) |
Sami Solanki | Max-Plank Institute for Solar System Research (DE) |
Jo Bruls | Leibniz Institute for Solar Physics (DE) |
Svetlana Berdyugina | Università de la Svizzera italiana (CH) |
Jan Jurcak | Astronomical Institute of the Czech Academy of Sciences (CZ) |
Peter Gömöry | Astronomical Institute of the Slovak Academy of Sciences (SK) |
Robertus Erdelyi |
University of Sheffield (UK) |
Sedm evropských zemí spojilo své síly na podporu výstavby Evropského slunečního dalekohledu
Dnes ráno, 25. července 2023, podepsalo v Santa Cruz de Tenerife celkem 9 institucí ze 7 evropských zemí zakládací listinu nadace „European Solar Telescope – Fundación Canaria“ (Nadace EST), která uděluje právní charakter projektu Evropského slunečního dalekohledu a otevírá cestu k budoucí výstavbě této velké výzkumné infrastruktury.
Zeměmi odpovědnými za vytvoření subjektu, který povede projekt do další fáze vývoje, jsou Česká republika, Německo, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Česká republika přispívá do projektu EST prostřednictvím Astronomického ústavu AV ČR, který se na projektu podílí od jeho zahájení v roce 2008.
Nedávno byla dokončena fáze předběžného návrhu dalekohledu, která byla financována z programu Evropské komise Horizont 2020 a spolufinancována také Astronomickým ústavem AV ČR. Založení Nadace EST představuje zásadní milník v postupu projektu směrem ke stavební fázi. Jedním z hlavních cílů nadace je vytvoření Konsorcia evropské výzkumné infrastruktury (ERIC), které bude sdružovat národní ministerstva partnerských zemí. Toto konsorcium bude právnickou osobou odpovědnou za dohled nad všemi aspekty výstavby a provozu velké výzkumné infrastruktury EST. V České republice tuto iniciativu plně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, neboť příspěvek České republiky je formalizován projektem EST-CZ, který je na cestovní mapě velkých výzkumných infrastruktur České republiky.
Pro Astronomický ústav AV ČR je vstup do Nadace EST významným krokem, který dává zúčastněným institucím rozhodovací pravomoc nad všemi budoucími vědeckými, technologickými a průmyslovými aspekty projektu.
Bezprecedentní technologická výzva
Evropský sluneční dalekohled se má stát největším slunečním dalekohledem, jaký kdy byl v Evropě postaven. Se svým 4,2metrovým primárním zrcadlem, nejmodernější technologií a specializovanou sadou přístrojů poskytne EST astronomům bezkonkurenční nástroj pro pozorování Slunce. Tento sluneční dalekohled bude postaven na observatoři Roque de los Muchachos, která se nachází na ostrově La Palma (Španělsko) a je celosvětově známá jako špičkové místo pro astronomická pozorování.
EST byl v roce 2016 zařazen do plánu Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI), a je proto považován za strategickou výzkumnou infrastrukturu pro Evropu. Jedním z hlavních cílů EST je zlepšit naše chápání Slunce pozorováním jeho magnetických polí v dosud nevídaných detailech. EST bude schopen detekovat signály, které jsou v současnosti skryté v šumu, a odhalit existenci neznámých, drobných magnetických struktur. Studiem magnetických a dynamických vazeb sluneční atmosféry poskytne EST cenné poznatky o mechanismech, které jsou základem slunečních erupcí a výronů koronální hmoty. Tyto jevy určují tzv. kosmické počasí, které má velký vliv na naši technickou společnost.
Optická konfigurace a přístrojové vybavení infrastruktury EST byly pečlivě navrženy tak, aby zachytily interakce mezi různými vrstvami sluneční atmosféry. Rozsáhlá sada přístrojů umožní souběžná pozorování na více vlnových délkách. Díky této jedinečné schopnosti bude mít EST vyšší účinnost ve srovnání se stávajícími nebo plánovanými teleskopy, ať už pozemními nebo kosmickými.
Největší sluneční teleskop v Evropě je technologickou výzvou, která po svém vybudování udrží Evropu v čele výzkumu sluneční fyziky a vývoje přístrojů.
Členové nadace EST:
Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. (Česká republika)
Leibniz-Institut für Sonnenphysik KIS (Německo)
Max-Planck-Gesellschaft zur Foerderung der Wissenschaften (Německo)
Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (Slovensko)
Agencia Estatal Consejo Superior de Investigaciones Científicas (Španělsko)
Instituto de Astrofísica de Canarias (Španělsko)
Università della Svizzera Italiana (Švýcarsko)
Stockholms Universitet (Švédsko)
University of Sheffield (Spojené království), zastupující konsorcium univerzit Spojeného království (Aberystwyth, Durham, Exeter, Glasgow, Sheffield a Queen's University Belfast).
Fotky z podpisu zakádací listiny Nadace EST (kredit: IAC)
EST newsletter
Bylo vydáno dvanácté číslo novinek v projektu EST, které shrnuje detailní informace o pokrocích v přípravě realizace infrastruktury EST. Dokument je k nahlédnutí zde.
EST videohra
V rámci projektu PRE-EST byla vytvořena videohra o ESTu. Cílovou skupinou jsou děti od 8 do 12 let a lidé jakéhokoli věku se zájmem o vědu a hry. Videohra je určena pro mobilní platformu Android a pro PC. Hra je k dispozici pouze v angličtině.
Astronomové a inženýři, kteří budou v budoucnu používat EST, jsou nyní děti. Videohra „Solar Mission EST“ je zaměřena na to, aby jim zábavnou a zábavnou formou přiblížila výzkum sluneční fyziky. Tým solárních astronomů se superschopnostmi nám pomůže tohoto cíle dosáhnout. Budou muset zjistit, co se děje na Slunci... a zachránit svět!
Pro více informací a soubory ke stažení se podívejte zde.
EST newsletter
Bylo vydáno jedenácté číslo novinek v projektu EST, které shrnuje detailní informace o pokrocích v přípravě realizace infrastruktury EST. Dokument je k nahlédnutí zde.
EST newsletter
Bylo vydáno deváté číslo novinek v projektu EST, které shrnuje detailní informace o pokrocích v přípravě realizace infrastruktury EST. Jednou z novinek je např. zařazení projektu EST na cestovní mapu velkých infrastruktur na SLovensku. Dokument je k nahlédnutí zde.
Schváleno místo pro stavbu ESTu
Evropský Sluneční Dalekohled se bude nacházet v areálu observatoře Roque de los Muchachos na ostrově La Palma. Bude stát v místech, kde v současnosti stojí již nevyužívaný DOT (Dutch Open Telescope) poblíž SST (Swedish Solar Telescope). Náhled na umístění ESTu je ukázán na obrázku níže.
Výběru místa pro stavbu ESTu předcházely studie určující kvalitu pozorovacích podmínek. Ukázalo se, že observatoře na Tenerife a na La Palmě mají srovnatelné podmínky a rozhodující bude spíše konkrétní umístění dalekohledu a jeho výška nad okolním terénem. Rada ESTu nakonec podala 4. říjma 2019 žádost na stavbu v areálu observatoře Roque de los Muchachos. Tato žádost byla posouzena komisí CCI/SUCOSIP a po několika iteracích, které měly minimalizovat vliv ESTu na již existující dalekohledy, byla 21. května 2021 schválena lokalita poblíž SST v místech DOTu. Detailní informace jso k dispozici zde.