Dráha denního bolidu z 6. května 2000

Mapa ukazuje část střední Evropy a průmět celé pozorované dráhy bolidu Morávka na zemský povrch. Údaje v kilometrech označují výšku bolidu nad povrchem.

mapa

Další mapa ukazuje průmět závěrečné části dráhy bolidu na zemský povrch. Na konci šipky, ve výšce 21 km, pohasl poslední úlomek na videozáznamu. Z blízkých míst mohl být úlomek viditelný ještě o něco déle. Elipsa ohraničuje nejpravděpodobnější oblast dopadu meteoritů. Jižní konec oblasti je spočítán za předpokladu, že zbytková hmotnost největšího úlomku byla 25 kg. Tuto hmotnost ve skutečnosti neznáme a bude obtížné ji určit. Pokud byla menší než 25 kg, bude elipsa kratší. Nesymetrická poloha elipsy vůči dráze bolidu je způspbena převládajícím východním větrem, který trochu unášel meteority při jejich pádu k zemi. Předpokládáme, že v dopadové oblasti spadlo více než sto meteoritů. Menší úlomky budou ležet především v severní části oblasti, největší kusy v jižní části. Prázdná modrá kolečka ukazují přibližnou polohu již nalezených meteoritů. Uvedená mapka je předběžná a po dalších výpočtech se ještě může poněkud změnit.

mapa
 


Obrázek ukazuje dráhu meteoroidu ve Sluneční soustavě. Spodní graf znázorňuje průmět dráhy do roviny ekliptiky (roviny oběžné dráhy Země), horní graf do roviny kolmé k rovině ekliptiky. Je patrné, že meteoroid Morávka se značně vzdaloval od roviny oběžných drah planet.

heliocentricka draha


J. Borovička, P. Spurný 6.10.2000

návrat na hlavní stránku