Hokkaido - mapa


Úvodní stránka

Archiv
Na deset dní jsme navštívili nejsevernější velký ostrov, Hokkaido. Hokkaido je od Tokia asi 800 km na sever (41 až 45º sev. šířky), rozlohu má stejnou jako Česká republika a žije na něm cca 5 miliónů Japonců. Takže je zřejmé, že hustota osídlení, je výrazně menší, než jinde v Japonsku a to byl asi hlavní důvod (samozřejmě dohromady se severní polohou zaručující příjemné letní počasí) proč jsme se tam vypravili.


Japonci začali s masivním obsazováním Hokkaida až  v druhé polovině 19. století. Do té doby zde v klidu žil kočovný eskymácký národ Ainu. S příchodem "vyspělejší" civilizace se původní obyvatelé (stejně jako všude jinde na světě) stali lidmi druhé kategorie a jejich kultura byla téměř vymýcena. Japonsko teprve v roce 1998 zrušil původní diskriminační zákon a přiznal Ainu, ke kterému se hlásí asi 25 000 lidí, právo na sebeurčení. My jsme se bohužel (až na pár muzejních vytrín) s žádnou známkou jejich existence nesetkali.

Další historickou kapitolou jsou ostrovy na sever od Hokkaida, jmenovitě Sachalin a Kurilské ostrovy. Jižní část Sachalinu byla  Japonci kolonizována stejně jako Hokkaido. V roce 1875 jí Japonci s Rusama vyměnili za Kurilské ostrovy. Na začatku 20. století potom Japonci znovu expandovali na sever a zabrali jižní Sachalin a dokonce jih Kamčatky. Sovětský svaz jim to ale vše vrátil i s úroky a nakonci 2. světové války, kdy bylo Japonsko v troskách všechny ostrovy zabralo. Japonsko však stále nárokuje 4 nejižnější Kurilské ostrovy jako svoje území (hlavně kvůli podmořským zásobám ropy a bohatým lovištím). Mezi Japonskem a Sovětským svazem kvůli Kurilským ostrovům nikdy nebyla podepsána mírová dohoda a tudíž de facto jsou od druhé světové války ve válečném stavu. Ale dost bylo historie, vzhůru do současnosti.

Na Hokkaido jsme opět letěli - je to levnější než vlak a jenom o trochu dražší než  loď, která pluje 18 hodin. Z letiště jsme se přes Sapporo a Furano přesunuli do největšího japonského národního parku Daisecuzan. Za 6 dní jsme přešli jeho hlavní hřeben, abychom stopem pokračovali dále na severovýchod na poloostrov Širetoko, který je zapsán ve světovém přírodním dědictví UNESCO. Jde opět o národní park se spoustou medvědů, nádherným dramatickým pobřežím, pralesem a vulkanickou činností. Zde jsme se usadili ve vesničce Utoro a vyráželi na jednodenní výlety. Cesta zpět není naznačena, protože jsme ji podnikli nočním spacím autobusem, do kterého jsme nastoupili v Utoru a vystoupili v Sapporu bez nejmenšího tušení kudy jsme jeli.


クラーラ