Diskuse


Tady najdete prehled temat, o kterych se v mailove konferenci nejvic diskutovalo nebo je treba probrat. Doufam, ze to pomuze zprehlednit situaci zejmena tem, kteri jsou v konferenci novi nebo nestihaji cist vsechny maily ci v konferenci nejsou zarazeni.
Diskutovat na sirsim foru o CCD kamerach se da na astronomickem auditoriu.

Lenka

Technika
- Pavel K. a Pavel C. se snazi vnest rad do svych navrhu kamery. Najdete na strankach v sekci "technicke informace". Vypada to, ze by mel vzniknout navrh kamery kvalitni alespon jako ST-7, nejspis i pomoci testu na Audine.

-Milan Wudia delal experimenty s vykony chlazeni.

-Resi se zejmena problem jak udelat zaverku, zda pro ni nepouzit filtrove kolo.

Software
-Existuje nova anglicka a "free" verze programu Iris (zpracovani snimku i rizeni nekterych kamer) http://astroccd.com/terre/buil/us/zip/iris.zip, coz je pokrocilejsi verze DOSovych QMIPS. Vyvijeji se i dalsi baliky programu, pouzitelne pro Win i LINUX, nektere z nich umoznuji psani scriptu a knihoven, tedy prizpusobeni a vyvoj svym pozadavkum. Krome zpracovani, rizeni nejrozsirenejsich amaterskych kamer umeji obcas i ridit dalekohledy kompatibilni s Meade LX200 a automatizovat pozorovani. V pripade zajmu se pokusime sledovat situaci a doplnovat konkretni informace, i kdyz hlavnim cilem nasi skupiny je neco jineho.

Zajimavosti technicke i jine
- Uvazovalo se o vlastnostech funkce Track&Accumulate. Dost by se komplikovala elektronika a vyhody velke nejsou, da se neco takoveho resit softwarove dodatecne.

- Melo by byt umoznene pozorovani s filtry. Je mozne to resit vic nezavisle na kamere jako soucast automatizace dalekohledu.
- Snazime se pomahat svymi zkusenostmi vyvojove opticke dilne Akademie ved v Turnove, aby byly dostupne kvalitni filtry. Uvazujeme o zpusobu, jak filtry ve spojeni s CCD kamerou testovat.
- Je jasne, ze pro rozumna fotometricka (radeji i diferencialni) pozorovani jsou filtry nutne, jsou lepsi jakekoli nez zadne. Budeme se tedy snazit zajistit filtry co nejlevnejsi a nejpropustnejsi i za cenu nedokonalych profilu, korekce vznikle nedokonalosti profilu nejsou pro vetsinu pozorovatelu s malymi dalekohledy vzhledem ke zdrojum vetsich chyb jinde tak podstatne, nebo se daji priblizne zkorigovat.

Organizacni veci
- Prvni setkani bylo v sobotu 20.11. 1999 v Brne behem konference o vyzkumu promennych hvezd.

- 18.-19.3. 2000 se uskutecnila schuzka o CCD v Praze. Vecer 18.3. se seslo nekolik lidi z nasi skupiny ke kratsi diskusi. Situace vypada podle meho neprilis odborneho pohledu velmi dobre, reseni Pavla Cagase podporovane Milanem Wudiou by melo byt vyrobne snadno dostupne a dava moznosti rady uprav v pripade nejakych problemu nebo dalsiho vyvoje. O tom, v jak vypada celkova situace u Pavla Kubicka a Astroklubu Kostkov (v podstate nezavisla reseni, ovlivnena diskusi a zkusenostmi ostatnich) moc nevim.

- Hlavni otazkou a problemem pri vyvoji kamer je cas. Konstrukteri pracuji ve svem volnem casu a za sve penize. Jsou vsak predvedceni, ze kamery budou, daji reseni k dispozici tak, aby kazdy, kdo o kameru bude mit zajem, si ji mohl dat postavit. Jestli vznikne jeste nejaka "podskupina", ktera by prodavala hotove kamery, zatim neni jasne.

- Bylo by mozne stat se sekci Ceske astronomicke spolecnosti, ale neni ve skupine jednoznacna podpora pro tuto organizacni zmenu a nevidime mnoho vyhod, ktere by prinesla.

- Velmi uzitecne by bylo zacit s pruzkumem, jak a za kolik vyrobit kvalitni montaz pro CCD, jinak kamery stejne u vetsiny majitelu zustanou lezet v supliku. Neni ale v silach nejaktivnejsich clenu nasi CCD skupiny v tomto pruzkumu pokracovat. Uvitame vsechny navrhy na spolupraci.

- 22.-25.6.2000 se nekolik lidi postupne prijelo podivat na Ondrejov, jaka je technika, jak se zije i pracuje. Teste se na fotky, vystavime tady az bude cas.

Hlavni stranka

Aktualizovano 30.6. 2000