Jak se staví v Japonsku


Úvodní stránka

Archiv
Tentokráte bych Vám chtěla ukázat jak se staví typický japonský rodinný dům.
Přímo přes cestu proti našemu domu stála zarostlá barabizna pobitá různě velikými a různě rezavými vlnitými plechy. Nikdy jsme neviděli žádné známky osídlení. Jednoho dubnového rána přijeli buldozery a druhý den bylo čisto. A to doslova: na tom místě by se z fleku dalo cokoliv pěstovat. Asi čtrnáct dní na to se tam objevilo nóbl auto s nóbl kravaťákem, který si tam rozložil kempingový stoleček a židličku a ukazoval potenciálním kupcům pozemek. Asi to byla výhodná nabídka, protože se dlouho nezdržel. Pak se asi měsíc nic nedělo až na začátku června vybetonovali 2 separátní základové desky s výměrou cca 30 m2 na pozemku, který má tak 100m2, takže na záhrádky kolem zbylo tak akorát místa (podle japonských standardů). Potom přijel růžový jeřáb (1. foto), s pomocí kterého postavili lešení. Hned další den vyrostli dřevěné kostry (2. foto). Na lešení pověsili plachty, asi aby pohled na práci nerušil počestné občany. Na detailu (čtvrté foto) můžete vidět, že pod podlahou zůstají velké otevřené prostory kvůli větrání ve vlhkých letních měsících. Poslední fotka ukazuje zasazená okna a první plášť.


Další fotky ukazují další vnější pláště, bylo jich hodně a každý měl jinou barvu (snad i funkci). Jak se tvořil vnitřek bohužel nevím, ale nemyslím si, že by byl nějak výrazně jiný než jak to vypadá u nás. Na třetí fotce jsou hotové novostavby, dokončené v půlce srpna. Před nimi můžete vidět opět kempingový nábytek, prodejce jsem však ještě nezahlédla. Za to jsou všude po okolí plakáty "Pěkný nový dům 3LDK (3 místnosti + living-dinig-kitchen  neboli kuchyň-obývák) za 35 mil. jenů. Při dnešním kurzu 16 Kč za 100 jenů to znamená cca 6 mil Kč. Má někdo zájem???


Poslední fotka je jenom ukázka, jak se v Japonsku bourají paneláky. Tenhle se boural v Atsugi, hned vedle cesty, po které denně jezdím do práce. První věc byla, že mi ten panelák vůbec nepřišel tak špatný, aby se musel bourat (u nás se občas bydlí v daleko horších). Třeba šlo jenom o to místo... nevím. Ale dokonalá japonská organizace zafungovala i tady: všude protiprachové stěny, při bourání se všechno kropilo, aby se kouřilo co nejmíň a ty dělníci v popředí třídí beton od železa. No holt jiný kraj, jiný mrav.
クラーラ